Vše, co potřebujete vědět o inbound marketingu

Inbound marketing. Nejspíš už jste tento termín někdy slyšeli, ale opravdu víte, co přesně znamená? Máme pro vás odpovědi na 5 otázek, které si k inbound marketingu často klademe.

Co je inbound marketing?

Inbound marketing je metodika využívající více marketingových nástrojů, jako je např. obsahový marketing, SEO a social media marketing, jejímž cílem je přilákat nové leady a pomoci jim projít jednotlivými fázemi nákupního procesu.

Pravděpodobně si teď říkáte „to je mi novinka“ a máte pravdu. Když Brian Halligan, generální ředitel a zakladatel HubSpotu, v roce 2006 napsal termín „inbound marketing“ opravdu nepřišel s ničím novým. Něco podobného jako „pull marketing“ již existovalo, stejně tak content a social media marketing.

Spojením těchto prvků však inbound marketing vytvořil komplexní přístup založený na datech, která pomáhají podnikům měřit, zdokonalovat a optimalizovat jejich úsilí.

Inbound funguje na týmovém principu.
Nejde o individuální schopnosti, ale o spolupráci.

Takže inbound marketing skutečně funguje?

Stručně řečeno? Ano.

Jak jsme vysvětlili výše, inbound spoléhá na analytická data a stejně jako boky Shakiry v písni Hips Don’t Lie, ani analytika nelže. Podle statistik společnosti HubSpot, „čím méně společností ví o svých KPIs, tím méně je pravděpodobnější, že budou ziskové. 74 % firem, kterým nenarostly příjmy, neznaly své zákazníky, leady, MQL či obchodní příležitosti“.

Inbound marketing v kombinaci s použitím softwarových nástrojů jako například HubSpot tento problém řeší.

Znamená to, že už nepotřebuji vůbec outbound marketing?

To je jedna z nejčastějších a nejkontroverznějších otázek, které dostáváme. Řada lidí cítí potřebu bránit tradiční marketing a nemůžeme jim to mít za zlé. Koneckonců outbound byl normou dlouho předtím, než se objevil inbound a kdybychom řekli, že „outbound je mrtvý,“ byla by to lež.

Základní myšlenkou outboundu je vysílání zprávy hromadnému publiku jako reproduktor, zatímco inbound funguje tak, že přitahuje publikum jako magnet.

Avšak nejde o to, zda outbound nebo inbound. Vše je o spolupráci. Výzkum například ukázal, že v prostředí B2B přitahují eventy (outbound) největší počet leadů, zatímco case study (inbound) tvoří nejvíce konverzí.

Proč by měly B2B společnosti využívat inbound?

Důvodu existuje mnoho, my z nich pro vás vybrali tři nejdůležitější:

  1. Generování hodnotných leadů.

Prvním krokem při plánování vaší inbound strategie je vytvoření person na základě dat. Profily cílové skupiny, které zahrnují jejich různé potřeby, cíle a výzvy. Čím lépe rozumíte personám, tím lepší obsah můžete vytvořit. Víte, že 47 % zákazníků si přečte 3-5 druhů obsahu dříve, než se setká s obchodním zástupcem? Z toho plyne, že vám content může výrazně pomoci k dosažení obchodního úspěchu. Zvlášť pokud jste B2B firma zaměřená na specifické publikum. Navíc organický obsah stojí o 62 % méně než tradiční marketing a může výrazně zvýšit návštěvnost vašich webových stránek.

  1. Podpora a navýšení efektivity vašeho prodejního týmu.

Identifikace nového leadu nestačí. Dalším krokem je péče o lead a další edukace leadu, která se změní z fáze přemýšlení do fáze rozhodnutí. Inbound zahrnuje nástroje, jako je lead management a marketingová automatizace ke scoringu vašich leadů na základě jejich chování a spouští připravené akce, jako je např. zasílání e-mailů po schůzkách. A zatímco se toto všechno provádí automaticky, vaši obchodníci se mohou zaměřit na vysoce kvalitní zákazníky (SQL).

  1. Chcete-li přesně změřit návratnost investic (ROI).

Víme, že vaše podnikání musí být ziskové, a to je další důvod, proč inbound marketing doporučujeme. Nastavením S.M.A.R.T. cílů a pomocí analytických nástrojů můžeme měřit míru konverzí mezi zákazníky, návštěvnost webových stránek, míry prokliků a další parametry. To je ideální pro B2B firmy, jako jsou podniky v ropném a plynárenském průmyslu s komplexními prodejními procesy a vybraným počtem vysoce hodnotných zákazníků. Mohou těžit z udržitelného systému vytváření leadů s nízkými náklady na jejich získání.

Zní to skvěle – jak rychle mohu získat výsledky?

Úspěch se nedostaví do druhého dne, přestože v některých případech jsme zaznamenali rychlé úspěchy. Dle statistiky HubSpot vykazují firmy, které využívají marketingovou automatizaci minimálně 10% nárůst zisků během 6-9 měsíců.

Obecně řečeno, inbound vyžaduje dlouhodobý plán na doporučenou dobu nejméně 12-18 měsíců, která je rozdělena do dvou fází: založení a aktivace. V prvních třech měsících budeme úzce spolupracovat se svým prodejním týmem, abychom definovali persony, cíle a nastavili databáze, vytvořili obsahovou strategii atd. Po testování, měření a vyladění obsahu začne fáze aktivace. Vaše kampaň bude oficiálně spuštěna a roztočí se kola, která vaší společnosti začnou zhodnocovat zákazníky. Docela elegantní, co?

A to je konec, přátelé. Miniaturní průvodce dotazy o inbound marketingu.

Pokud vás inbound marketing zajímá, kontaktujte nás!

Zdroj: BBN International

Inoutic: Jak jsme řešili náročnou kampaň s cílem zvyšování brand awareness
Digitální transformace v marketingu – praxe a problémy

Related Posts

Nebyly nalezeny žádné výsledky.

Menu
Odebírat newsletter